2.a ja 2.b klass tähistasid Halloweeni

Avaldatud

HAlloween
Juba paarkümmend aastat tähistatakse ka Eestis halloweeni – iidset keldi rituaali, millega austatati omal ajal surnute jumalat ning millest hiljem sai vaimude, nõidade ja haldjate liikumise püha.
Viimastel aastatel on ka meile jõudnud mujal maailmas väga populaarne halloween ehk All Hallows’ Evening (kõikide pühakute õhtu). Tegemist on 2500 aastat vana keldi rituaaliga. Algupäraselt pidutseti suve lõpetuseks surnute jumala Samhain’i auks. Usuti, et Samhain muudab nad vaimuks, kummituseks, haldjaks või nõiaks. Kui Hingedepäev on rohkem vaikuse ja rahu aeg, siis halloween on tänapäeval pigem kärarikas kommertslik pidustus.
Kuigi sõna Halloween on kristliku algupäraga, arvatakse pühal endal olevat paganlikud juured. Ajaloolane Nicholas Rogers märgib, et “mõned folkloristid arvavad seda tulenevat Rooma puuviljade ja seemnete jumalanna Pomona pidustustest või surnutepühast Parentalia, kuid tüüpilisemalt seostatakse seda keldi Samhain festivaliga, mille nimi tuleb vana-iiri keelest ja tähendab ‘suve lõppu’.
Halloweeni kujunemisel märkimisväärseks uueaegseks pühaks on suur osa iirlaste traditsioonidel. 18. sajandist hakkas Iirimaal levima komme tuua ühislõkkelt koju süsi õõnestatud kaalika sees, mis on tänase kõrvitsalaterna eelkäija.
Algselt tehti laternaid õõnestatud kaalikast, kuhu asetati süsi või küünal. Sellisest laternast kujunes mõnesaja aasta eest halloweeni tunnus Iiri- ja Šotimaal. Uskumuste järgi pidi see ühtaegu sümboliseerima esivanemate hingi. Iiri emigrandid kandsid kombe üle Ameerikasse, kus kaalikas asendus kõrvitsaga, mida on palju kergem lõigata ja õõnestada.
Nii nagu eestlased tähistavad mardi- ja kadripäeva nii tähistatakse näiteks Šotimaal halloweeni. Lapsed käivad perest peresse, on pidude, maskeerimise ning tembutamise aeg.
Triki all mõeldakse mingit vempu. Kui naaber on külaliste tulekuks valmistunud, jagab ta näiteks komme. Kui aga keeldub, võib ta mingi vembu või trikiga arvestada. Pärast Halloween’i on naabritel tükk aega detektiivitööd, et teada saada, kes selle või tolle maski taga end varjas, kuna sageli vahetavad poisid ja tüdrukud rõivad ja esinevad siis vastavalt. Juhul, kui ei ole võimalik korralikke kollimaske muretseda, korvab maski puudumise meik.
Tekst saadud Wikipeediast https://et.wikipedia.org/wiki/Halloween
ja http://alkeemia.delfi.ee/mystika/esoteerika/tana-on-halloween-ehk-koikide-puhakute-oo-mis-on-hea-aeg-tuleviku-ennustamiseks?id=70056595
 

Kategooriad: Uudised