9. klasside ühisekskursioon Vabamu muuseumisse ja Riigikokku

Avaldatud

16. märtsil toimus ekskursioon ühiskonnaõpetuse raames, sest tundides oldi käsitletud e-Eesti temaatikat, millega lähemalt tutvuti Vabamus. Kuna oli ka räägitud e-hääletamisest ning meediast üldiselt, oli see parim valik näha, kuidas meie tehnoloogia soodustab seda, et kõik internetis toimiks.

Riigikogu külastamine oli oluline, sest kodanikena peame teadma, kuidas meie riik toimib. Seega oli hariv näha, kuidas Riigikogus otsuseid vastu võetakse ning kuidas saadikud töötavad. 9.b klassi õpilane Joosep Ailiste pakub ülevaadet sellest päevast.

Üheksandikud pealinnas

Ühel päikeselisel ja soojal märtsikuu päeval võtsime meie, Sindi Gümnaasiumi üheksandikud, ette teekonna Tallinna. Reis oli väga oodatud. Sihtkohaks oli ikkagi meie riigi pealinn ja plaan külastada üht sealset kõige väärikamat asutust – Riigikogu.

Bussisõit möödus kui linnutiivul ja olime õnnelikud, et pea kõik õpilased said kaasa tulla. Tallinnasse jõudnud, eriti Vanalinna maju nähes, võib öelda, et meid tabas pealinna tunne. Üks on uurida väärikaid hooneid ja keskkonda fotodelt, teine seda ise vahetult kogeda. Vanas Tallinnas on sajandeid tunda iga müürikivi, kirikutorni või memoriaali silmitsedes. See on elav ajalugu!

Elavasse ajalukku süüvimiseks on hea viis külastada mõnd muuseumi. Kuna üheksanda klassi ajaloos õpime lähiajalugu, oli reisiplaanis midagi teemakohast. Külastasime okupatsioonide ja vabaduse muuseumit Vabamu. Kahjuks me seal okupatsioonidega seotud väljapanekut ei näinud, kuid see-eest saime giidi abiga põhjaliku ülevaate näitusest “Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks”.

Omandasime palju teadmisi Eesti kui e-riigi loost. Enim pakkus meile huvi muidugi vana arvutitehnika ja vanad telefonid. Näitusekülastuse käigus saime loomulikult ka ise tehnikale käed külge panna. Kokkuvõttes: IT-teemast saab ka kord ajalugu. Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi ning Tallinna vanalinna tervik õpetaski meid nägema tehnikamaaniat kui üht ajalooperioodi, sugugi mitte igavest.

Peale vabal valikul kehakinnitamist saime taas kokku Rahvusooper Estonia juures. Osal jäi aega jalutamiseks ja nii oli meil võimalus põgusalt ka linnaga tutvuda. Edasi liikusime üheskoos juba Toompeale.

Riigikogu juures tervitas meid rahvasaadik Marko Šorin, kes sintlasena oligi meie võõrustaja. Juba parlamendihoone turvakontrolli läbides tuli tähtis tunne peale. See süvenes veelgi uhkes garderoobis ja Riigikogu vastuvõtusaalis. Saime teha pilti lippude juures, kus tavaliselt pildistatakse kõrgeid väliskülalisi. Päeva kroon oli muidugi Riigikogu istung, mida saime ülalt, külalisterõdult pealt vaadata. Huvitav oli oma silmaga näha poliitikuid, keda muidu oleme harjunud nägema televisioonis. Lisaks saime tutvuda Riigikogu varakambri osalise väljapanekuga. Näiteks oli väljas paavst Johannes Paulus II kingitud münt, mille Peetruse ametijärglane oli toonud oma 1993. aasta külaskäigul Maarjamaale. Riigikogus saime giidi abil ka põhjaliku tuvustuse Toompea lossi hoonetest ja nägime ka Marko Šorini töötuba.

Toompea lossi aadelliku noodiga ka lõpetasime. Jäime reisiga väga rahule ja emotsioone jagub veel pikaks ajaks. Kaunis keskkond muudab ka inimest. Aitäh Marko Šorinile küllakutse ja võõrustajatele sooja vastuvõtu eest!

Joosep Ailiste, 9.b klass
Püha Benedictuse päeval AD 2022 Sindis

Kategooriad: Uudised