Arvamuslugude konkurss

Avaldatud

Pärnu Postimehe arvamuslugude konkursil “Meie mure, minu lahendus” saavutas Sindi Gümnaasiumi 12.a klassi õpilane Margit Viies repliigi kategoorias I ja üldarvestuses II koha arvamuslooga “Lapsevanemad ja nutisõltuvus”.

Foto: erakogu

Margit Viies: Lapsevanemad ja nutisõltuvus

Elul on kombeks liikuda ikka paremuse poole. Planeedil Maa on elu kõige lihtsam ja mugavam kogu siin oldud ajast tänapäeval. Kuid mugavus ei tähenda alati head. Kõike meelepäraseks muutes lähed ise laisemaks. Ei viitsi enam püsti tõusta, aeg möödub ekraani taga ja palju elu kaunidusest jääb nägemata. Sina ja su laps ei pane enam tähele, kui päike on juba loojunud. Kes on rohkem sõltuvuses, kas lapsed või vanemad?

Lapsevanema elu on olnud kogu aeg raske, kuid nüüd on see eriti keeruline. Elu on nii mugav, et anname lapsele kätte nutitelefoni või tahvli ja las ta istub seal, meil on siis aega endale. Väga lihtne ongi talle anda nutitelefon, kuid keeruline on seda uuesti tagasi saada. Koolis on kohutav vaadata õpilasi, kes istuvad koridoris maas ja vaatavad ekraani.

Samasugune olen mina. Võin ka istuda seal maas ja vaadata ekraani, kuid kui keegi mööda läheb, peidan telefoni ära, sest tunnen häbi. Muidugi on telefonis vahva mängida, kuid mida ma sellest saan? Lihtsalt veel suurema miinusega prillid.

Lapsega tegelemiseks pakun vanematele välja idee mõelda, kuidas vanasti oli. Meenutage, kuidas vanemad teid kasvatasid. Nad ei andnud ju teile tehnikavidinat kätte. Lapsi kaasati kodutöödesse ja lasti õue jooksma.
Lubage lastel pidada veesõda, viige nad sõpradega kokku. Kui laps veedabki aega õues, laske tal sinna veelompi hüpata, isegi kui jälle riideid pesema peab. Teel loodusesse laulge vanu lastelaule, vaadake aknast, milliseid asju te näete, ja telefoni asemel andke talle piltidega raamat või mängige mõtlemismänge. Igasugune muu tegevus on ikka parem kui nurgas ekraani vaadata.

Lapsega koos veedetud aeg on hindamatu. See, et lapsed tulevikus koju tuleksid, on ainult meie enda teha.

Kategooriad: Uudised