KIK -projekti õppekäik Võrtsjärve limnoloogia keskusesse
Alustasime oma välja sõitu 17.09 teisipäeva hommikul kell 08.30 20 õpilast, õp. Heli Salundi ja ihtüoloog Heli Shpilev Sindi Gümnaasiumi eest. Olime 1,5 h teel, kui järsku käis kõva pauk, aknast välja vaadates nägime musti rattakummi tükke lendamas ja tundsime bussis tugevat vibratsiooni. Bussijuht suutis bussi peatada ja teele jätta. Juhtus õnnelik õnnetus, kus keegi viga ei saanud, ainult 45 minutit kulus ratta vahetuseks aega. Õpilased ja õpetajad olid rahulikud ja rõõmsad, nautisid õues ilusat päikesepaistelist ilma.
Peagi jätkasime oma teekonda ja olimegi Võrtsjärve õppekeskuses, kus meid juba oodati.
Alustasime Kalastuse reeglite ,seaduste ja kalastuspüügi vahendite loenguga, kus meile tutvustati käsiõnge, spinningut, lanti, sikutit, lendõnge, põhjaõnge jne. Märkimist väärib, et õpilastes kõige suurem teadjamees oli 7a kl. Mart Mõttus. Mart ei teadnud üksnes kalastusvahendeid vaid ka kalaliike kõige paremini.
Ihtüoloog Heli Shpilev ei jõudnud ära imestada 7.kl õpilase teadmisi, sama lisas ka Võrtsjärve limnoloogia õppekeskuse juhata Anu.
Seadused ja keelud on igal elualal nii ka kalanduses, viisime ennast kurssi kalastuslubade taotlusega, trahvidega. Huvi pakkus ka, milliseid kalu võib püüda, milliseid mitte.
Edasi jaotasime end kahte gruppi, esimene grupp läks kalu püüdma ja teine jäi keskusesse kalade töölehte tegema.
II grupp sai kandikutel 3 erinevat kala, mis olid veel elus, liigutasid ja hüplesid osaliselt kandikul.
Esimene ülesanne oli kala mõõta (standard pikkus, Smithi pikkus, täispikkus), sellega said kõik rühmad hakkama. Tüdrukud paar korda kiljusid, kui kala tahtis käest ära lipsata. Soomusevalem oli meile uus asi, kuidas soomuste lugemisel küljejoonest ülevalt, alt lugedes valemisse arvud saadakse ning info, mida see kala kohta andis. Edasi tuli raskem osa põhirühmade määraja, mille lõpuks ka edukalt sooritasime.
I grupp saabus oma kalastusretkelt ja tõi akvaariumisse lisa, mida saime enne lõunapausi kõik määrata. Edukama kalasaagi sai jällegi meie Mart.
Peale kosutavat lõuna pausi läksime kõik parvega Võrtsjärvele sõitma. Heli Shpilev korraldas väikse viktoriini ja jutustas huvitavaid juhtumisi Pärnu jõel. Analüüsisime kahe magevee kalade erinevusi ja sarnasusi.
Parvesõidu lõppedes tegime vahetust gruppidega, kes olid enne keskuses läksid nüüd kala püüdma.
Lõpetuseks tegime veel väikse ekskurssiooni Järvemuuseumis ja alustasime kodusõitu.
Õpilased ja õpetajas jäid päevaga rahule, ilmaga vedas, saime uusi teadmisi kui ka meelelahtust.
Õp. Heli Salundi