Kultuuriprogramm Tallinnas

Avaldatud

Reedene päev kujunes 9.a klassile põnevaks elamuseks. Alustasime KUMUs, kus pooleteise tunni jooksul anti meile aimu sellest, kuidas vaadata ja lahti mõtestada kunstiteoseid, mida saab välja lugeda piltidelt, skulptuuridelt, mida need räägivad ajaloo ja mida kunstniku kohta. Rühmatööna saime pärast teooria kuulamist panna oma oskusi proovile ja pärast anda uuritud taiese kohta infot ka teistele.

Kunsti maailmast suundusime põgusaks ringkäiguks Maarjamäele uudistama hiljuti avatud memoriaali kommunismiohvritele. Veendusime, et seda on jäädvustatud mõjusalt, meisterlikult ja emotsionaalselt. Siin saab tunda iga rakuga meie rahvale osaks saanud tragöödia suurust. Igaüks sai otsida ka oma suguvõsa liikmete nimesid puutetundlikult tahvlilt või marmorplaatidesse tahutud ülipikast nimekirjast.

Pärast mõnusat vaba aega kesklinnas sõitsime õhtuks Keila-Joa lossi, kus oli võimalik enne teaterietenduset „Vürst ja tantsijanna” uudistada uhket 17. sajandi algusest pärit lossi, heita pilk lossi ajalugu kajastavale muuseumile ja imetleda lõunamaise koloriidiga maale, mis ilmestasid lossi viimastele omanikele, Volkonskite aadlisuguvõsale pühendatud materjale.

Tunnine teatrietendus rääkis selle suguvõsa ühest väljapaistvamast esindajast, vüst Sergei Volkonskist ja Eesti esimese kutselise tantsijanna Ella Ilbaku elusaatusest, nende haritud ja aristokraatse maailma kokkuvarisemisest lumpenliku punaterrori tulemusena.

Päev oli vaheldusrikas ja tuletas meelde seda, kuidas inimeste elu kujundab igal sammuj ajalugu. Kõik nähtu-kuuldu tahtis rõhutada ja teadvustada meile, et ilma ajalugu tundmata ei ole võimalik mõista mitte ühtegi kunstiliiki ega inimsaatust. Sest ajalugu ongi ajastu inimeste lugu. Igal sammul, igal hetkel, On olnud minevikus, on just praegu ja jätkub tulevikus. Ajalugu on inimene oma AJA LOOS, oma murede, rõõmude, tegemiste ja toimetamistega, oma mõtlemise ja tunnetega, mis panevad teda tegema kas häid või kurje tegusid, või hoopiski olesklema tühja.

9.a klass ja klassijuhataja

Kategooriad: Uudised