Kummitused Kolga mõisas ja Hara sadamas

Avaldatud

Läinud õppeveerandi viimasel päeval jätsid meie kooli 8.a, 8.b, 9.a, 9.b ja 9.d klasside õpilased koolitükid kõrvale ja asusid teekonnale Põhja-Eestisse Lahemaa rahvusparki, kus ootas ees põnev õhtu koos kummituste, mõisakultuuri ja elava ajalooga. Kõigi ootusärevus oli suur. Näiteks meie, üheksandikud, polnud üleilmse pandeemia tõttu ühisel klassireisil käinud alates kuuendast klassist.

Sõit oli küll pikk, kuid Kolga mõisa valitsejamajas asunud muuseumi sattudes oli sõiduväsimus kui käega pühitud. Imelise arhitektuuriga hoonesse mahtusid väljapanekud eri aegadest. Igaüks leidis midagi huvitavat: kes süvenes 19. sajandi puutöökotta, kuhu sattudes oli meistri õpipoisi tunne, kes leidis inspiratsiooni nõukogudeaegse kehakultuuri ekspositsioonist, mõnd aga köitis võimalus teha pilti ehtsa pesunaisega.

Mõisa valitsejamajast sattusime peahoonesse. Kolga mõisahoone massiivsed sambad, siseruumide peened ja ääretult elegantsed kaunistuselemendid ja võrratud puunikerdused olid kui otsene aken Euroopa kultuuri hiilgusesse. Üks asi on vaadata pilti raamatust, teine asi on seda elavalt kogeda, olla ninapidi selle sisse torgatud, tunnetada neid sajandeid! Sinna juurde veel giidi asjatundlikud kommentaarid! Kolga mõisa mõju meile oli võimas! Sinna lisasid vürtsi juurde veel kummituslood vanast mõisast ja Stenbockide suguvõsast. Mõisast lahkusime kõik kerge värinaga.

Kummitustega tutvust tehtud, sõidutati meid Hara allveelaevade sadamasse, kus punaokupatsiooni ajal oli sõjaliselt tähtis allveelaevade baas. Seal saime teada, mis on demagnetiseerimine, kuidas see käib ja mitu teadustööd Haral laevade kohta kirjutati. Koos ohuga sadamakailt vette kukkuda kruttisid pinget ka pimedus ja eelnevalt kuuldud kummituslood.

Meie võimaliku uppumise tõenäosus suurenes veelgi, kui meid kaluripaati talutati ja sellega merele viidi. Tunda saime ka avamerelainetust. Ümberpööramise kohas oli sügavust pea 80 meetrit. Igatpidi närvekõditav. Õnneks keegi meist vette ei kukkunud ega uppunud ja saime täies koosseisus tagasi kooli sõita. Reisiga jäime lõppkokkuvõttes väga rahule, täname reisijuhti, giide ja õpetajaid.

Joosep Ailiste, 9.b

Hingedepäeval AD 2021 Sindis

Kategooriad: Uudised