Päikseline päev Tallinnas
Neljapäeva varahommikul, 13. septembril ootab kooli parkimisplatsil meid, nelja õpetajat ja 9.a ning 9.b klassi õpilasi buss, mis stardib juba 7.30. Taas avaneb Sindi Gümnaasiumi 9. klassidel võimalus minna uudistama selliseid kohti pealinnas, kuhu turistid ja tavakodanik naljalt ligi ei pääse.
Nimelt saame projekti Minu Riik raames oma silmaga näha, kõrvaga kuulda ja meeltega kogeda seda, kus ja kuidas toimib riigivalitsemise süsteem.
Kadriorgu jõudes võtab meid oma hoole alla sümpaatne giid, kelle seltsis kulgeb päev Tallinnas.
Kadrioru presidendilossis hakkame pärast üliranget turvakontrolli uudistama ruume, kus töötab Eesti Vabariigi president koos oma meeskonnaga.
Lossis seletusi jaganud range, kuid diplomaatilist korrektset stiili esindav giid andis hiljem ka võimaluse lasta end jäädvustada ainulaadse Presidendilipu kõrval Martti Šorinil ja Richard Kandimal, kes paistsid ringkäigu jooksul enam silma õigete vastuste andmisega ja lisaks kahel lähisugulasel – kaksikutel Fred ja Karl Hussaril. Hiljem said suures esindussaalis ajaloolise sümboolikaga vaiba taustal teha ühispilti mõlemad klassid.
Toompeal jätkus meie programm parlamendihoones, kus töötab Riigikogu. Alustuseks juhatati meid Riigikogu istungitesaali külaliste jaoks määratud rõdule. All saalis oli parajasti kõnepuldis ettekandega Jevgeni Ossinovski. Teemaks ühe riigi ja maa tähtsat strateegilist saatust määrav valdkond: hariduse edasine käekäik.
Mida pidime järeldama meie rahvaesindajate sedavõrd suurest ükskõiksusest haridusküsimuste suhtes, kui all saalis istus (vähemalt meie vaatevälja jäänud) 17 liiget 101 riigikogulasest? Selle kohta saime hiljem aru pärida reformierakondlasest rahvasaadikult, kellelt kuulsime kahjuks vaid mittemidagiütlevaid päheõpitud trafaretseid hägustavaid poliitloosungeid ja lõputut õigustamist.
Kuna kõigil lõid kõhud juba nurru, siis lõpetasime üsnagi kähku selle kohtumise, tänades viisaka aplausiga rahvaasemikku, kes lõpuks püüdis hakata noortele poliitilist ajupesu tegema.
Kõhtu kinnitama viidi meid Vabaduse väljaku ääres asuvasse omaaegsesse kunsti- ja loomeinimeste kuulsasse Kuku klubisse.
Päeva lõpetuseks kuulasime Euroopa Majas põgusat ettekannet Euroopa Liidu teemadel.
Kes kuulas, uudistas ja süvitsi kaasa mõtles ning huvitatult kuuldut-nähtut talletas, see jõudis koju tagasi vaimselt ja emotsionaalselt rikkamana.Igatahes kaunis päikseline ilm oli meie jaoks justkui spetsiaalselt tellitud.
Tiia Reiksaar, 9.a klassijuhataja