Pärnumaa noorte inspiratsioonipäev

Avaldatud

Ettevõtlusnädala raames toimus Pärnumaa noorte inspiratsioonipäev 3. oktoobril 2017, Strand SPA & Konverentsihotellis.

Sindi Gümnaasiumist osalesid inspiratsioonipäeval 10. ja 11. klassi õpilased. Päev algas inspiratsioonitunniga „Algata julgelt“, moderaatoriks Harald Lepisk (OÜ Victory Trainings). Omi mõtteid jagasid Marten Palu (Black and Brownie tantsukooli ja videomänguettevõtte Gamecan asutaja, koostöötamiskeskuse Forwardspace kaasasutaja), Errit Kuldkepp (SA Pärnu Haigla turundusspetsialist ning majutusettevõtte Positively Inspiring OÜ asutaja ja omanik), Britt Järvet (Tallinna Ülikoolis riigiteadusete tudeng, Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht), Erki Ani (Cleantech ForEst tegevjuht) ja Kati Ruubel (Rõõmsate Laste Festivali ideeautor ja eestvedaja).

Järgnevalt mõtteid mis minule meelde jäid. Errit Kuldkepp, kes on ka meie 11. klassi õpilastega eelmisel õppeaastal majandustunni raames kohtunud: „Teha tuleb seda, mis silma särama paneb. Kogemus on see mis loeb, muu on lihtsalt info! Inimene, kes ei ole kunagi eksinud, ei ole ka järelikult midagi katsetanud. Jääge avatuteks – inimesteks kes julgevad käia oma rada!“ Morten Palu: „Kui ma tean mida ma ei tea, siis ma püüdlen selle poole, et teada saada – võtmesõna on kiire õppimine!“ Britt Järvet: „Noortel on liiga kõrged palgaootused! Tuleb õppida kulude pealt kokku hoidma ja saategi hakkama.“ Erki Ani: „Julge alustada vestlust võõra inimesega, temast võib saada Sinu tulevane tööandja või koostööpartner.“ Kati Ruubel: „Julge olla Sina ise! Ebaõnnestuge! Tore on õnnestuda, aga selleni jõutakse katsetuste kaudu – see teeb Sind tugevamaks!“

Peale energiapausi (maitsev salat, pirukas, võileib, kohv või maitsevesi) oli võimalik osaleda eelnevalt valitud töötubades. Valida oli järgnevate töötubade vahel. Julge kõneleja – kuidas äratada endas energiat ja julgust, et säravalt esineda? (Harald Lepisk, OÜ Victory Trainings), Investeerimismäng (Elbe Metsatalu, Junior Achievement Eesti SA), Varimajandus ja salakaup (Jaan Krinal ja Priit Laatre, Maksu- ja Tolliamet), Inspiratsiooni töötuba „Kuidas leida oma kirg“ (Marten Palu, ettevõtja, Gamecan OÜ, Black and Brownie OÜ, Forwardspace MTÜ), Mängides ettevõtlikuks (Marika Valter, Paikuse Avatud Noortekeskuse juht ja MTÜ – Edela Eesti Arenduskeskuse mänguliste meetodite koolitaja), „Riku reegleid ehk kuidas mitte kunagi tööd teha“ (Barbara Lehtna, vabakutseline lavastaja, ettevõtja, kes samuti käis meil eelmisel õppeaastal Sindis 11. klassi õpilastega kohtumas), Ettevõtlusküla rollimäng „Ärilahing“ (Ettevõtlusküla).

Kuna iga osaleja sai valida vaid kaks töötuba, siis ootab meid ees majandustunnis kogemuste jagamine kaasõpilastega. Üks asi on see kui õpetaja tunnis räägib, hoopis teine kui lektoriks on inimene kes ise igapäevaselt nende asjadega tegeleb.

Mina osalesin esmalt Harald Lepiski töötoas. Meelde jäi läbiv mõte, et me ei oska vahet teha hirmul ja ohul. Hirm on väljamõeldud konstruktsioon meie peas, oht aga reaalne. Miks me kardame esineda? Mida me kardame? Kõigile ei saa kunagi meeldida … Meie esivanematest jäid ellu need kes ohu eest pagesid, surid välja need kes ohtu ei osanud hinnata. Mida me tänapäeval kardame? Mitu tiigrit meid täna igapäevaselt ründavad?

Minu teine valik oli varimajanduse- ja salakaubateemaline töötuba. Kellele me siis ikkagi makse maksame? Ise endale ju! Miks me siis varastame enda tagant kui lepime ümbrikupalgaga? Kas me tõesti tahame näiteks hariduse eest ise maksta? Või laseme riigieelarve kaudu maksuraha jagada … Miks peab võitlema salakaubaga? Need ja paljud teised küsimused said vastuse töötoas kus aeg lausa peatus – keegi ei märganudki, et ettenähtud aeg oli ammu ületatud.

Mida õpilased arvavad, seda kuulen tunnis.

Kristi Suppi
majandusõpetaja

Kategooriad: Uudised