Pärnumaa Tulevikutegijate ideekonkursil tegi „puhta töö“ Sindi Gümnaasium

Avaldatud

Pärnumaa ettevõtlusnädala ühe osana korraldati eile Tulevikutegijate ideekonkurss „Keskkonnasõbralik ettevõte kodukohta Pärnumaal“, mis toimus taas traditsioonilises paigas, Port Artur 2 aatriumis.
ideekonkurss1
Sindi õpilased peavad vajalikuks loomahoiu asutamist oma kodulinna. Foto: Urmas Saard
Ideekonkurssi korraldavad Pärnu kolledž, Pärnumaa majandusõpetajate ainesektsioon ja MTÜ Ettevõtlushariduse Selts. Tänavu osalesid Pärnu Koidula gümnaasium, Pärnu ühisgümnaasium, Vändra gümnaasium, Sindi gümnaasium ja Pärnjõe põhikool. Žürii hindas eraldi kolme vanuseastet: algklasse, põhikooli osa ja gümnasiste.
Algklasside arvestuses 1. “Loomahoid”, 2. “Kosmosemaja”, juhendaja Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaar. 3. “Teade taskusse”, juhendaja Pärnjõe põhikooli õpetaja Eve Sikka.
Põhikoolide arvestuses 1. “Hea tuju maja”, 2. “Mehaaniline õunapurustaja”, juhendaja Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaar. 3. “Varjupaik-pood”, juhendaja Vändra gümnaasiumi õpetaja Silja Enok.
Gümnaasiumide astmes 1. koht ja Swedbanki eripreemia “Dogiforta”, juhendaja Vändra gümnaasiumi õpetaja Silja Enok ja Riina Sikkal. 2. koht ning Pärnumaa ettevõtlus- ja arenduskeskuse eriauhind “Keskkonnasõbralik parkla”, 3. koht “CFA”, kahe viimase juhendaja Pärnu ühisgümnaasiumi õpetaja Mari Suurväli.
Päeva lõppedes tunnistas aastaid ideekonkurssi vedanud Mari Suurväli: „Eneli Arusaar tegi “puhta töö”, mida oligi arvata.“ Sindi gümnaasium osales algklasside ja põhikooli arvestuse. „Kahju, et kool gümnaasiumi osas ei osale,“ ütles Suurväli. Ühena hindamiskomisjonist mõistsin ülesande raskust, sest tegelikult osalesid kõik võrdväärselt hästi. Sindi oli kõige arvukamalt esindatud ja nende ideed näisid väga lähedased tänasele elule ning vajadustele. Sindi gümnaasium oli ka korralduslikult hästi toimekas. Arusaar ütles, et sõitsid Sindist liinibussiga kaubanduskeskusesse oma toolidega, millele oli parem näidiseid välja panna, sest sel aastal tavapäraseid laudu aatriumis ei olnud.
ideekonkurss2
Madis Rea. Foto: Urmas Saard
Kaur Kasema, Fred Hussar, Kerry Peterson, Sten Reimann mõtlesid õunte purustaja loomisele pärast seda, kui nägid Sindis Sõpruse parki maha pandud riknenud õunu. Ideeks on looduse säästmine mädanenud õunte purustamise ja hilisema komposteerimisega.
Sulla Sups idee kohaselt tuleks Sindi kunagise kutsekooli hoonesse ehitada veekeskus, mis tarbiks peamiselt päikesepatareidest saadavat elektrit. Puuviljakohvik peaks koha leidma otse Sindi koolimaja ette, sest Krulli kohviku uksed on juba mitmendat kuud suletud.
Ühisgümnaasiumil oli originaalselt põnev idee varustada LED lampidega neidude kõrvarõngad, aga seda oli raske keskkonnasõbralikkusega seostada. Kuid ühisgümnaasiumi õpilane Madis Rea arutles väga läbimõeldult keskkonnasõbralikul teemal. Tema tutvustas ökoprügikasti.
Vändra gümnaasiumi Dogiforta idee biolagunevate harjaste ja puidust varrega hambaharjast on samuti väga keskkonnasõbralik. Aga koerakakast hambapasta valmistamine on idee poolest omaette julgustükk.
 
020-ideekonkurss-2015-port-arturis 022-ideekonkurss-2015-port-arturis 023-ideekonkurss-2015-port-arturis 025-ideekonkurss-2015-port-arturis
 
Urmas Saard
www.kylauudis.ee

Kategooriad: Uudised