Põnevaid leide matemaatikaklassist
Seoses toimuvate matemaatikaüritustega oleks paslik rääkida huvitavamatest leidudest matemaatika klassis.
Ei ole saladus, et 2. korruse nurgapealne klass peidab oma kappides rohkelt ajalugu. Kahest kõrvutiasetsevast matemaatiklassist on aja jooksul saanud üks ning varandus koondatud sellesse. Klassi praeguse perenaisena olen püüdnud võimaluse korral säilitada oma eelkäijate mälestusi. Nii on õpetaja Saima Piirsalu rohketest matemaatikute portreedest seinal ikka veel N.I.Lobatševski oma kuulsa väljaütlemisega: “Matemaatika on keel, milles räägivad kõik teised teadused”. Saima filigraanse kunstnikukäega valmistatud õppevahendeid näitan siiani õpilastele.
Klassist võib leida õppevahendeid, mida kasutasid praeguste õpilaste vanemad ja vanavanemad nagu neljakohalised Bradise tabelid ja lükati – praegu asendavad neid kalkulaatorid. Hulgaliselt põnevaid, kuigi meie mõistes kasutuid asju, on veelgi. Olen alles hoidnud õpikuid aastast 1949, 1946, 1945,1936 ja vanemaidki.
Kuid ka mind üllatas õppeaasta alguses ilmsiks tulnud leid. Nii kaua, kui olen selles klassis õpetanud, on aknalaual olnud paksemast papist tehtud püramiidi-, prisma- ja kuubimudelid. Oma mõõtmete tõttu ei mahu nad kappi ja nii juhtuski, et suvise kolimise aegu kukkus üks neist maha ning lagunes koost. Algul olin üsna õnnetu. Lähemal uurimisel avastasin, et see oli seest polsterdatud ajalehtedega, kuid mitte tavalistega, vaid aastast 1923! See oli põnev avastus, mida tahtsin kindlasti ka teiega jagada. Tekkis kohe küsimus: kas need õppevahendid ongi nii vanad? Vastust ei tea keegi, nende valmistamiseks võidi kasutada lihtsalt vanu ajalehti… Aga põnev ikkagi!
Vaadake ka teie.
Tatjana Viks
matemaatikaõpetaja