Raamatukogu kutsub kaisukaru 110. sünnipäevale

Avaldatud

Kaisukaru sai alguse 1902. aastal Ameerika Ühendriikides. Mississippi ja Louisiana osariikide vahel oli piiritüli. Selle lahendamise puhul kutsuti president Theodore Roosevelt karujahile. Kätte saadi vaid üks karupoeg, kuid presidendil ei jätkunud südant tema mahalaskmiseks, see oleks olnud tema meelest alatu. Uudis presidendi käitumisest ja õrnast südamest levis kiiresti. Sellest sai üks poepidaja mõtte plüüsist karude õmblemiseks. Kaisukaru hakati inglise keeles nimetama „teddy bear“, mis tuli president Roosevelt’i eesnimest Theodore.

Kaisukarude vaimustus kasvas hoogsalt kuni 1960.-ndateni. Siis hakkas vaimustus ületootmise tagajärjel kahanema ja tõusis uuesti 1985.-ndal aastal. Siis oli suurimaks tootjaks juba Hiina. Huvitavaks asjaoluks on see, et Saksamaal asuva Steifi mänguasjavabrikus toodetavatest karudest ühe kolmnadiku ostavad täiskasvanud endale. Tänapäeval on populaarseimaks karuks Winnie Pooh.

Eestisse jõudsid esimesed kaisukarud 1920.-ndatel, kuid neid said endale lubada vaid rikkad. Praegu on Tartu mänguasjamuuseumis umbes 600 kaisukaru.

Kel on kaisukarude tekkeloo kohta huvi, saab minna uurima õpitoas olevat stendi. Samuti on võimalus pöörduda oma klassijuhataja poole, et panna oma klass kirja meie raamatukoguhoidja Imbi poolt peetavale kaisukarude teemalisele loengule. Huvitav on stendilt ka vaadata pilte Eesti presidendi, peaministri ja Sindi linnapea kaisukarudest.

 

(kliki piltidel, et näha suuremalt)

Kategooriad: Uudised