Retk ajas tagasi

Avaldatud

Päikesepaistelisel neljapäeva hommikupoolikul rändas 10. klass tagasi aega, mil meie au ja uhkus noor Lydia Koidula ning tema papa Johann Voldemar Jannsen hariduselu ning kultuuri arendasid.

Suvises Pärnus asuv Koidula kodumuuseum võttis meid vastu täpselt nii, nagu seda tehti 1850. aastatel sealsamas. Saime osaks ärkamisaja võludest ja valudest läbi tolleaegse keskkonna. Tutvusime lähemalt Koidula ning Jannseni elu, töö, loomingu ning nende põhimõtetega. Kogesime ka nende kunagise kodu sisemist olemust.

Lisaks muuseumituurile, panime end ka koolipreilide ning koolipoistena proovile. Lugemise saime selgeks, sule ja tindiga kirjutamine tuli lõpuks isegi ludinal. Pähkliks osutus meil arvelaualt lugemine ning vanaaegsete mõõtühikute abil arvutamine. Oli huvitav ning väga põnev võrdlus tänapäeva õppesüsteemiga. Üks asi on kunagisest koolist õpikust lugeda, teine asi on seda aga oma nahal kasvõi natukenegi kogeda.

Ringkäik oli väga meeldiv ning hea meeldetuletus, et ka meil on ajalugu ning inimesed, kes meie praeguse heaolu ning harituse eest juba varem higi ja pisaraid valasid. Samuti jäi meil kõigil kõrvu lause, mis peaks igal eestlasel südames olema: “Häbenegem, et me rumalad oleme, aga mitte, et eestlased oleme!”

Ingela Uussalu

Kategooriad: Uudised