Sindi Gümnaasium võõrustab käesoleval nädalal Erasmus+ programmis osalevaid õpetajaid Türgist, Itaaliast, Belgiast ja Poolast

Avaldatud

Teisipäeva ennelõunal tutvusid Poola Publiczna Szkola Podstawowa w Porebie Spytkowskiej, Belgia L’Etincelle, ItaaliaInstituto Comprensivo Statale ja Türgi Naside Halil Gelendost Ortaokulu õpetajad Sindi gümnaasiumiga. Pärastlõunal kohtus külalistega Sindi linnapea Marko Šorin.
Erasmus+ asendas Comeniuse
„Erasmus+ koolidevahelise koostööprojekti „I love to play maths” (Ma armastan mängida matemaatikat) peamiseks eesmärgiks on matemaatika õpetamise ja õppimise lihtsustamine,“ ütles viie kooli osalemisel Sindis tööd koordineeriv Silja Sikk. „Kuna matemaatikat peetakse tänanpäeva noorele väga raskeks õppeainkes, on otsustatud seda mänguliste abinõudega lihtsustada. Projekti lõpptulemuseks peab olema kaks raamatut: üks raamat õpetajatele, mida saab õppetunnis kasutada, teine materjalidest, mis aitavad õpilasel mänguliselt lihtsustatult matemaatikat õppida. Projekt puudutab põhikooli osa ja kestab teist aastat. Praeguseks on iga riik valmistanud 15 materjali. Viimaks peab olema kõigilt 20 mängumaterjali raamatute koostamiseks.“ Projektiga „Ma armastan mängida matemaatikat“ saab tutvuda kodulehel www.mathslove.com
Varem osales Sindi gümnaasium Comeniuse töös, aga alates möödunud aastast koondati haridusalased projektid Euroopa Komisjoni programmi Erasmus+ alla ja Tallina agentuur jäi üksnes nõustajaks. Rahastamine otsustataks Euroopa Komisjonis. Selleks pidi oma osalemise taotluse esitama mullu märtsis. Eestist esitatud 160 kooli taotlusest otsustas Euroopa Komisjon rahuldada üksnes 27 sooviavaldust, nende hulka kuulus ka Sindi gümnaasium.
Silva-Sikk-tervitab-neljast-riigist-saabuvaid-õpetajaid-Foto-Urmas-Saard
Silva Sikk tervitab neljast riigist saabuvaid õpetajaid.
Foto: Urmas Saard
Järgmine kohtumine peeti Vahemere suurimal ja Euroopa kõrgeimal saarel Sitsiilias, kus kohalikud kõnelevad itaalia keelest eristuvat sitsiilia keelt
Esimene ja teine projekti kohtumine
Erasmus+ käimas oleva projekti esimene kohtumine toimus Türgis detsembris. Võõrustajaks oli Ankaras asuv üle tuhande õpilasega Naside Halil Gelendost Ortaokulu kool, kus lepiti kokku ülesannetes. Sindist olid kohal inglise keele õpetaja Silva Sikk, algklasside õpetaja Ene Alunurm, matemaatika õpetajad Margit Rebane ja Egle Rumberg. Lisaks tööle korraldas võõrustav kool külalistele ka kultuurilist meelelahutust ja väljasõite. Toimus õpilaskontsert. Kooli vanematekogu valmistas külaliste auks traditsiooniliste Türgi toitudega lõunasöögi. Tutvuti Ankara linna vaatamisväärsustega ja külastati Atatürgi mausoleumi. Järgmine kohtumine peeti Vahemere suurimal ja Euroopa kõrgeimal saarel Sitsiilias, kus kohalikud kõnelevad itaalia keelest eristuvat sitsiilia keelt.
Sindi gümnaasiumi visiitkaardiks on lipud
Tänasel kohtumisel olid Itaalia õpetajad meelitatud sellest, et Sindi gümnaasiumi direktor juhtis täpsustavalt tähelepanu nende asukohale Sitsiilias. Üldse püüti Sindis oma külalisi vastu võtta väga isikliku tähelepanuga. Selleks asetati koolimaja lippude alusele suurte täismõõtmetes Eesti ja Euroopa Liidu lippude vahele ka samas mõõtkavas Belgia, Itaalia, Poola ja Türgi lipud. Oma kooli tutvustades suunas Keerup külaliste pilgud teisele lipualusele, millele on asetatud Sindi linna ja Sindi gümnaasiumi lippude vahele sinimustvalge kuldsete narmaste ja paelaga esinduslipp. See on kingitud riigikogu poolt. Suured sinimustvalged lipud kingiti ka külaliskoolidele koos kasutamise juhtnööridega. Kooli direktor soovitas Eesti lipu kapisahtlist välja võtta meie vabariigi iseseisvuspäeval. „Kui te seda teete, siis asetame meiegi teie riikidele olulisel tähtpäeval Belgia, Itaalia, Poola või Türgi lipu auväärsele kohale.“
Sindi-gümnaasiumi-visiitkaardiks-on-lipud-Foto-Urmas-Saard
Sindi gümnaasiumi visiitkaardiks on lipud.
Foto: Urmas Saard
Aga Sindi gümnaasium oli kingituste jagamisel ka märksa praktilisemalt mõelnud. Kui Keerup ütles, et kool tagab Eestis viibimise päevadel ka külaliste turvalisuse, võis kõigi nägudelt lugeda päris eriilmelisi emotsioone. Mõttes võidi esitada küsimusi, kas Eesti on siis väga ebaturvaline, varitseb siin vägivalla oht või midagi muud muret tekitavat? „Eesti pole küll nii autode rohke, kui kohati mujal Euroopas, aga pimedal ajal on meil tavaks liikuda helkuritega nähtavaks muudetult, et tagada ohutu ja turvaline liikumine.“ selgitas Keerup, kelle sõnad võtsid hoobilt pinge maha ja tõi kõigi palgele usaldust väljendava naerunäo. Muidugi olid kingitused ka külalistelt.
Eesti pole küll nii autode rohke, kui kohati mujal Euroopas, aga pimedal ajal on meil tavaks liikuda helkuritega nähtavaks muudetult, et tagada ohutu ja turvaline liikumine
Kontsertosas teenis sedakorda erilise aplausi Sindi gümnaasiumi noor pianist Siim-Kaspar Kollamaa, kes mängis tõepoolest nauditavalt, aga sugugi mitte kehvemini ei laulnud ka kooli laulutüdrukud.
Ringkäigul koolimajas läks ootamatult põnevaks kooli telestuudios pärast seda kui kaamera tööle pandi ja kõigil avanes võimalus saatejuhi laua taga oma emakeeles midagi olulist öelda.
Sindi raekojas kuuldi Siradzist ja räägiti Wöhrmannist
Pärast lõunat kohtusid külalised volikogu istungite saalis linnapea Marko Šoriniga, kes tutvustas Sindi ajalugu ja tänapäeva. Kui Šorin rääkis Sindi kalevivabriku ajalugu, elavnesid poolakad silmnähtavalt. Linnapea rääkis, et 1154. a Poola lõunaosas Oderi lisajõe Varta kaldale asutatud Siradzis asus riidevabrik, mille ainuomanikuks sai 1831. a Wöhrmann. Juba järgmise aasta märtsis andis keiser Nikolai I allkirja seadusele, mis lubas vabriku Sieradzist Liivimaale üle tuua. Sellest saigi Sindi asundus ja palju tuntust kogunud Wöhrmanni vabrik alguse. Ootamatult kuuldud ajalooline fakt tekitas rohkelt lisaküsimusi, millele linnapeal tuli vastata veel hiljem väiksemas ringis J. C. Wöhrmanni portree juures seistes.
 
Marko-Šorin-vastab-poolakate-täiendavatele-küsimustele-Foto-Urmas-Saard
Marko Šorin vastab poolakate täiendavatele küsimustele.
Foto: Urmas Saard
Kohtumise lõpus kinkisid Poola õpetajad oma kodukohta tutvustava voldiku ja kauni pildiga tassi. Poreba Spytkowska asub Wisniczi eelmäestikus Brzesko alevist lõunas. Poreba Spytkowska maaliline asukoht kutsub rattaga sõitma ning matkama. Krolowa mäe otsast (342 m üle merepinna) näeb isegi Tatra mägesid. Arheloogid on leidnud nn lineaar savikultuuri ajastu leide. Kirjalikult mainiti esmakordselt Poreba Spytkowska’t 1325. a.
Sindi järel kohtutakse tuleval aastal Poolas ja Brüsselis. Kokkuvõtvalt kohtutakse uuesti Türgis Kogu projekt lõpeb 2017. aasta kevadel.
Neljapäeval, 14. oktoobril, lubasid kõik 13  külalisõpetajat ja 2 õpilast anda Eestis veedetud päevadest saadud muljete põhjal Külauudiste portaalile põhjalikuma ülevaate.
 
Urmas Saard
www.kylauudis.ee
 

Kategooriad: Uudised