Kalapäev

Avaldatud

23.04 toimus Sindi Gümnaasiumis KIK projektiga seoses praktiline tegevus.

Tutvustati  magevee kalu. Põhjalikumalt analüüsiti, lõigati ning vaadeldi kalamoonde arengut Meritindi näitel.

Kokkuvõte kalapäevast.

Heli Shpilev  alustas kõigepealt teoreetilise osaga ja tutvustas magevee erinevaid kalaliike. Ta meenutas ja kordas õppekavas õpitut kalade üldtunnuseid, välisehitust, siseehitust, mida ta täiustas rikkaliku pildimaterjaliga. Peale seda said kõik õpilased paberkandjal näidata oma teadmisi nii väliste tunnuste kui ka siseehituse kohta.

Nüüd algas kõige põnevam osa!

Heli Shpilev võttis oma suure kausi välja, kus oli 10 erinevat kalaliiki. Kõik õpilased said lahata 3 erinevat kala, uurida nende siseorganeid. Õpilased said ülesande kaladel kõik siseorganid eemaldada ja õiges järjekorras kandikule asetada, kuni õpetaja kontrollib nende teadmised ja tulemused. Alustasime meritindiga, mille värskekurgi  lõhn täitis koheselt terve klassiruumi. Paljudele tüdrukutele oli see tõeline üllatus ja elamus, mis jääb kauaks meelde. 7.a kl. õpilane Mart Mõttus pälvis Heli Shpilevi tunnustuse oma kalaalaste teadmiste kohta võrdluses Pärnu kolledži tudengitega. 6.a kl. õpilane Margit Viies  leidis suure kala maost  kaks väiksemat kala ja ühe väikse krevetti, mille üle oli ta väga õnnelik ja uhke.

Saime teada Osmerus eperlanus L. kuulub tintlaste sugukonda ja on külmalembene poolsiirdelise eluviisiga kala. Tal  on rahvakeeli üsna mitu nime, mis enamasti inspireeritud tema eripärasest lõhnast. Lääne-Eestis on teda kutsutud haisukotiks, hobuselihapoisiks, valgehobuse jalaks, tallipoisiks ja nonnipoisiks.

Jõudsime kiirelt vaadata ka Heli Shpilevi poolt kaasa toodud meritindi vastseid, aga nende tundma õppimise lükkasime järgmiseks korraks.

Sellel imelisel ja sisukal õppepäeval osales 17 õpilast, 6. kuni 9. klassini. Tagasiside õpilaste poolt oli väga  positiivne ja kõik ootavad uusi õppepäevi.

Heli Salundi
Loodusaineteõpetaja

Kala3Kala4Kala2Kala1

Kategooriad: Uudised